Drodzy Rodzice 🙂
Dzisiaj kilka niezwykle ważnych informacji dot. dysleksji.
Kiedy przychodzą pierwsze trudności w nauce naszego dziecka, zadajemy sobie pytanie: co może być tego przyczyną ? I najczęściej wtedy myślimy o dysleksji… By odpowiedzieć sobie na to pytanie odsyłam Państwa do publikacji pod linkiem: https://archiwum.men.gov.pl/wp-content/uploads/2014/12/dysleksja_broszura.pdf
Ważne informacje dla Rodziców – (opracowanie M. Bogdanowicz)
1. Jeżeli u dziecka występują trudności w nauce szkolnej zgłoś się do poradni psychologiczno – pedagogicznej (adres dostępny w szkole, do której dziecko uczęszcza).
2. Nie traktuj dziecka dyslektycznego jako chore, kalekie, niezdolne, złe lub leniwe.
3. Nie karz, nie wyśmiewaj dziecka, spodziewając się, że tym sposobem zmobilizujesz je do pracy.
4. Nie łudź się, że dziecko „samo z tego wyrośnie”, „weźmie się w garść” lub, że ktoś je „wyleczy” czy „odmieni”.
5. Nie oczekuj, że bez specjalistycznej pomocy kłopoty twojego dziecka ograniczą się do trudności w czytaniu i pisaniu, a skończą się w młodszych klasach szkoły podstawowej.
6. Nie ograniczaj dziecku zajęć sądząc, że tym sposobem zyskasz czas na naukę, ale też nie zwalniaj go od systematycznych ćwiczeń.
7. Bądź życzliwym, pogodnym, cierpliwym przewodnikiem i towarzyszem swego dziecka w kłopotach szkolnych.
8. Staraj się zrozumieć swoje dziecko, jego potrzeby, możliwości i ograniczenia.
9. Spróbuj jak najwcześniej zaobserwować, czy twoje dziecko ma trudności, na czym one polegają i co jest ich przyczyną (wyjaśnij swoje wątpliwości, omów spostrzeżenia podczas konsultacji z terapeutą pedagogicznym).
10. Spróbuj pomóc swojemu dziecku – zaobserwuj w czasie codziennej pracy z dzieckiem, co jest najskuteczniejsze dla przezwyciężenia jego trudności; w razie potrzeby skorzystaj z literatury, fachowej pomocy terapeuty pedagogicznego, logopedy (w formie terapii indywidualnej lub grupowej). Bądź w stałym kontakcie z nauczycielem swojego dziecka i pedagogiem szkolnym.
11. Chwal i nagradzaj swoje dziecko nie tyle za efekty pracy, co za włożony w nią wysiłek, oraz spraw, aby praca z dzieckiem stała się przyjemna dla was obojga.